Repertuar

Speaking Concert "Alleluja, czyli Haendel i jego Mesjasz"

Najsłynniejsza muzyczna opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, skomponowana w zaledwie dwa tygodnie, wystawiona po raz pierwszy 1742 roku w Dublinie – to właśnie Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla. Dokładnie tydzień i… 282 lata po premierze tego arcydzieła, w poznańskiej Auli UAM wybrzmi najbardziej znane „Alleluja” w historii!

Speaking Concert "Brahms - człowiek z brodą"

Premierowy program z cyklu Speaking Concerts poświęcony jest twórczości jednego z najwybitniejszych kompozytorów okresu romantyzmu. Johannes Brahms, kompozytor o ciekawej osobowości - tworzeniem muzyki zajął się w młodym wieku, jednak większość wczesnych dzieł zniszczył.

Speaking Concert "Strauss na karnawale"

Rozsławiony przez niezwykłe walce kompozytor, autor licznych operetek, kadryli oraz polek, przedstawiciel tzw. dynastii Straussów, dyrygent jednej z dziewiętnastowiecznych wiedeńskich orkiestr. Kim jeszcze był Johann Strauss? To właśnie ciekawe życie i twórczość wiedeńskiego kompozytora stały się dla nas natchnieniem do stworzenia kolejnego programu z cyklu Speaking Concerts, który zabierze nas w muzyczną podróż do Austrii, gdzie kompozytor spędził całe życie.

Speaking Concert "Wielki Wu, rzecz o Wieniawskim"

To kolejny niepowtarzalny program z cyklu Speaking Concerts. Podczas programu odsłonimy szereg nieznaych faktów z barwnego i bogatego życiorysu artysty. Z jednej strony go odbrązawiając (mówiąc o jego porywczym charakterze i skłonności do hazardu), z drugiej strony jednak poprzez usytuowanie twórczości Henryka Wieniawskiego w kontekście historycznym i kulturowym, wskażemy na doniosłą rolę jego twórczości w perspektywie kulturowego dziedzictwa europejskiego.

Speaking Concert "4 Pory w roku, czyli czego nie wiemy o antonim V?"

Podczas koncertu zostaną omówione niecodzienne okoliczności powstania jednego z największych i najważniejszych przebojów wszech czasów – "Czterech Pór Roku" Antonio Vivaldiego. Ponadto zostanie przedstawiona postać samego włoskiego kompozytora, ukazując imponującą różnorodność jego obszarów działań oraz niespodziewane talenty. Ukażemy sensacyjne epizody z jego życia, po to, by udowodnić, że Antonio V. był nieszablonowy i wyjątkowo efektywny w podejmowaniu różnych twórczych aktywności.

Speaking Concert "Jazz Sebastian Bach"

Muzyka Jana Sebastiana Bacha fascynowała wielu późniejszych kompozytorów. Nie oparli się jej także twórcy jazzowi, którzy wielokrotnie opracowywali jego muzykę: Jacques Loussier, Swingle Singers, Modern Jazz Quartet, Oscar Peterson. Przykłady można by mnożyć… Co fascynowało ich w twórczości lipskiego kantora? To pytanie które sprowokowało nas do stworzenia kolejnego programu z cyklu „Speaking Concerts”. Tytułowy „Jazz Sebastian Bach” będzie niejako pretekstem do szerszego spojrzenia na muzykę Baroku w której improwizacja (podobnie jak w jazzie) była jedną z najbardziej pożądanych umiejętności każdego muzyka.

Music in Death Camps

Międzynarodowy projekt, realizowany we współpracy polsko-niemiecko-izraelskiej. Na początku maja młodzi muzycy tych trzech narodowości spotkają się w Poznaniu, gdzie będą uczestniczyć w szeregu wydarzeń wpisujących się w główne cele przedsięwzięcia, jakimi są: - nawiązanie międzykulturowego dialogu oraz pobudzenie do refleksji związanej z wyciąganiem wniosków ze wspólnej historii - promocja świadomego obywatelstwa i budowa wspólnoty ponad podziałami - zacieśnienie współpracy na płaszczyźnie artystycznej i intelektualnej między młodzieżą polską, niemiecką i izraelską Kulminacyjny punkt programu stanowi koncert multimedialny autorstwa profesora Marcina Sompolińskiego. Weźmie w nim udział międzynarodowa, specjalnie powołana orkiestra, składająca się z muzyków z Polski, Niemiec i Izraela.

Speaking Concert "Ostatnie requiem, czyli M jak Mozart"

Tym razem pora na jednego z największych kompozytorów wszech czasów - Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz jego słynne, owiane tajemnicą Reqiem d-moll! W programie koncertu poświęconego jednemu z największych arcydzieł literatury muzycznej, poza analizą dzieła, okolicznościami jego powstania i historią wykonań, padają odpowiedzi na szereg pytań związanych z mitami i legendami, które przylgnęły do tego utworu na przestrzeni ponad dwóch stuleci od jego powstania.

Speaking Concert "Wielka Cisza - rzecz o Beethovenie"

Ludwig van Beethoven, jeden z największych geniuszy muzycznych, kompozytor o magnetycznej osobowości, w młodym wieku został dotknięty utratą słuchu – stąd właśnie tytuł naszego przedsięwzięcia Wielka cisza.

Koncert Wielkanoc Pasja Bach

Speaking Concert "Pasja"

Program tego Speaking Concertu poświęcony jest jednemu z najwspanialszych arcydzieł w historii muzyki – "Pasji wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha. Dokonamy analizy jego fragmentów, wyjaśnimy znaczenie i rolę figur retorycznych, zajmiemy się teorią liczb. Spróbujemy także pokazać, w jaki sposób Bach wspinał się na Golgotę i jakie miał związki z Polską.

Speaking Concert "Kankan, czyli zawracanie głowy nogami"

Kankan – symbol roztańczonej Europy wieku XIX. Symbol przełamywania barier obyczajowych, a dla niektórych znak złego smaku… Jedno jest pewne – do dziś Kankan funkcjonuje jako znak szaleńczej zabawy i francuskiego kabaretu Moulin Rouge. Jednak kankanowa rewolucja obyczajowa nie byłaby możliwa, gdyby nie wcześniejsze wydarzenia rozgrywające się na salach balowych...

Speaking Concert "My name is Giovanni"

Fascynująca podróż w głąb jednego z największych muzycznych arcydzieł – opery „Don Giovanni” W.A. Mozarta, odsłaniająca kulisy jego powstania, proces kompozycyjny Mozarta, oraz jego stosunek do publiczności.

Speaking Concert "Rossini sauté"

W trakcie wieczoru przedstawionych zostanie wiele nieznanych okoliczności dotyczących życia kompozytora oraz jednego z jego arcydzieł – opery „Cyrulik Sewilski”. Podczas koncertu będziemy mieli okazję wysłuchać najważniejszych fragmentów utworu. Całość uzupełniona zostanie materiałami filmowymi, zrealizowanymi specjalnie na potrzeby koncertu w Bolonii, Pesaro i Sewilli.

Speaking Concert "Bolero"

Zapraszamy w fascynującą podróż do Hiszpanii, gdzie w szalonym tańcu wirują suknie, a słońce dodaje muzyce blasku! Rytmy są tu zawsze gorące, a reakcje na muzykę - żywiołowe jak publiczność Przystanku Woodstock! Odwiedzimy nie tylko ojczyznę Don Kichota, ale również tajemniczy kraj Basków, aby lepiej zrozumieć czym jest bolero - taniec ludowy i Bolero - dzieło Maurice Ravela.

Speaking Concert "Sex, drugs & classical music, czyli muzyka i medycyna"

Ian Dury, autor punkowego hymnu Sex drugs and Rock and Roll znakomicie sportretowany w słynnym filmie Mata Whitecrossa nie był, patrząc z perspektywy historycznej, pionierem, czy też osobą absolutnie wyjątkową. Dzieje muzyki dostarczają nam wielu przykładów twórców, którzy z jednej strony zmagali się ze swymi fizycznymi ułomnościami, z drugiej zaś skłonni byli popadać w stany depresyjne serwując się ucieczką w nałogi, bądź obsesje seksualne. Paradoksalnie fizyczne ograniczenia prowadziły nierzadko do rozbudzenia artystycznej wrażliwości, a granica między geniuszem a szaleńcem potrafi być niezauważalna.

Speaking Concert "Massacre, czyli Strawiński i Święto Wiosny"

Premiera tego dzieła, która miała miejsce w legendarnej sali paryskiego teatru Champs Elysess, wywołała skandal, oburzenie, a nawet sprowokowała bijatykę pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami utworu! Gdy emocje nieco opadły stało się jasne, że muzyka sal filharmonicznych i operowych już nigdy nie będzie taka sama.

Speaking Concert "Jeżeli kochać, czyli muzyka i miłość"

Miłość to temat w muzyce obecny od jej zarania. Związki te przebiegają na różnych płaszczyznach. Niektóre utwory inspirowane są postaciami słynnych kochanków, inne stanowią ilustracje znanych z literatury romansów, jeszcze inne nie powstały by gdyby nie miłosne uniesienia ich twórców. Czy na przestrzeni epok w muzyce istniał możliwy do uchwycenia "kod" którym wyrażano uczucia?

Speaking Concert "Poszukiwacze zaginionej arii"

Nie od dziś wiadomo, że wielkie afery szpiegowskie nie są ani wielkie, ani tym bardziej szpiegowskie bez przynajmniej trzech istotnych elementów: skandalu na najwyższych szczeblach, wyjątkowo podstępnego oszusta, zdolnego przechytrzyć policję (lecz nie – detektywa!) oraz emocjonujących zwrotów akcji...

Speaking Concert "Narodziny musicalu, czyli od Mozarta do Phantoma"

Czym jest musical i dlaczego rozwijał się głównie za oceanem? Jaki jest związek pomiędzy Sofoklesem a musicalem? Dlaczego nie powstał musical o Breżniewie? Czy musical ma jeszcze przyszłość?

Speaking Concert "Po diabła orkiestrze dyrygent?"

8 stycznia 1687 roku Jean-Baptiste Lully, ulubieniec Ludwika XIV, podczas dyrygowania „Te Deum” uderzył się ostrą batutą w stopę. Paradoksalnie, utwór wykonano z okazji wyzdrowienia króla Słońce. Lully, z powodu zainfekowania rany, kilka tygodni później zmarł. W takich przypadkach pojawia się pytanie: po diabła orkiestrze dyrygent?

Speaking Concert "Farinelli Ostatni kastrat?"

Historia Farinelliego, człowieka obdarzonego „anielskim głosem”, który dysponując imponującą 3 -oktawową skalą głosu był mistrzem występującym w najsłynniejszych europejskich operach. Zabierzemy Was w podróż do Włoch, gdzie idąc śladami piętnastoletniego już artysty pokażemy fenomen słynnego kastrata.

Speaking Concert "Zagraj to jeszcze raz, Haydn"

„Papa Haydn” – jak pieszczotliwie nazywali go przyjaciele – będzie bohaterem kolejnego spotkania z cyklu Speaking Concerts! Niekwestionowany geniusz wyprzedzający epokę, cieszący się sławą nawet wśród konkurencji! Za swojego mistrza uważał go Beethoven, a swoją przyjaźnią obdarzył…Mozart!

Upiór w Orkiestrze - koncert familijny

Podczas inauguracyjnego koncertu, w opuszczonej dotychczas i uchodzącej za przeklętą sali dochodzi do serii niespodziewanych wypadków. Aby je wyjaśnić, Dyrektor zgłasza się do światowej sławy detektywa. W trakcie śledztwa w atrakcyjny sposób przedstawione zostają podstawowe problemy dotyczące orkiestry, jej składu, podziału na poszczególne grupy instrumentów oraz roli dyrygenta.

Speaking Concert "Pokolenie IJP"

ym razem przedstawimy sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego – Polaka wykształconego w Berlinie i Wiedniu, koncertującego w Europie i Ameryce. Prezentujemy go jako obywatela świata, artystę, kompozytora, filantropa, męża stanu i patriotę. Szczególny akcent położony jest na jego rolę w procesie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Speaking Concert "Wesele jakich niewiele"

Słynna sztuka Pierra Augustina de Beaumrchais Wesele Figara uważana jest za jedno z niewielu dzieł literackich które niemalże bezpośrednio wpłynęły na bieg historii. Cięta społeczna satyra stała się inspiracją dla wielu twórców, spośród których W.A. Mozartowi udało się stworzyć genialną muzyczną komedię. Dlaczego Wolfgang zdecydował się na ten - wówczas - dość ryzykowny krok?

Speaking Concert "Kariera wojskowej piosenki"

Speaking Concert poświęcony historii powstania "Mazurka Dąbrowskiego" - rzecz o Hymnie Narodowym. W programie zaprezentujemy utwory, bez których nie można byłoby mówić o polskości. Przypomnimy muzyczne pomniki rodzimej kultury i poszukamy polskich tropów w twórczości zagranicznych kompozytorów. Odsłonimy też wiele sensacyjnych tropów dotyczących powstania muzyki do naszego hymnu. Czy możliwe, że wywodzi się on od biesiadnej pieśni?

Speaking Concert "Wzór na utwór, czyli muzyka i nauka"

Nauka i muzyka. Dwa odrębne światy. Z jednej strony żelazna dyscyplina, z drugiej twórcze uniesienie i artystyczny nieład. Podczas kolejnego spotkania z cyklu Speaking Concerts obalimy ten fałszywy stereotyp. Muzyka bowiem jest powiązana z nauką od zawsze (a co najmniej od starożytności)!

Speaking Concert "Oj, Halino! czyli Moniuszko i jego Halka"

Stanisław Moniuszko – twórca opery narodowej, któremu polska muzykologia, w sposób niezamierzony, wyrządziła wiele krzywdy. Tymczasem była to postać intrygująca i barwna. W czasie koncertu odpowiemy na wiele pytań – tych bardziej osobistych, na przykład: czy życie Moniuszki było stosunkowo udane? Tych związanych z karierą muzyczną: dlaczego nie pisał po francusku? Ale też tych nietypowych i nieoczywistych: dlaczego kompozytor tak lubił szczyty gór?

Tango

Tango de Buenos Aires Sinfonico

Pasja i namiętność, a jednocześnie melancholia i wielki smutek. To właśnie wyróżnia tango spośród wszystkich tańców. Jego charakter i argentyński temperament elektryzuje ludzi na całym świecie. Ogromne emocje i wielkie sprzeczności zainspirowały nas do stworzenia wyjątkowego programu, przez który prowadzić nas będą wybitni kompozytorzy Astor Piazzola i Martin Palmieri.

Speaking Concert "Zaczarowana kareta, czyli Mozart w Podróży"

Podróże kształcą. Żaden z kompozytorów nie mógł przekonać się o tym lepiej niż Mozart. Jednak podróże, stanowiąc paliwo twórcze dla mozartowskiego geniuszu, przyczyniały się też w istotny sposób do systematycznego nadwyrężania zdrowia kompozytora. Podczas muzycznego spotkania z Mozartem udamy się wraz z nim w drogę z Salzburga do Wiednia. To nie będzie jedyna wędrówka, w jaką wyruszymy tego wieczoru.

Speaking Concert "Zaczarowany klucz"

Jaka jest różnica między słyszeniem a słuchaniem? Czy słuchanie to domena najmłodszych, coś, z czym starsi radzą sobie gorzej? Czy muzyka bywa bliższa dzieciom, niż dorosłym? Coś w tym musi być, skoro najwięksi kompozytorzy traktowali młodych odbiorców bardzo poważnie. Pisali dla nich specjalne utwory, które są równie wybitne jak utwory dla starszych. Potrafili łączyć ze sobą dźwięki tak, aby trafiały do uszu dzieci - czyli do uszu najbardziej wymagających.

Speaking Concert "Z Żelazowej Woli do Paryża"

Czy Chopin był egoistą? Dlaczego nie chciał pomóc Mickiewiczowi? Do czego potrzebował George Sand? Kiedy nie wolno jeździć na Majorkę? Postać Fryderyka Chopina zostanie w pewnym stopniu „odbrązowiona”, co nie wyklucza, że zostanie potraktowana z należnym jej szacunkiem i podziwem.

Speaking Concert "Odczarowany flet"

„Odczarowany flet” czyli who is who w XVIII-wiecznym teatrze operowym Wiednia. Ostatnia opera Wolfganga Amadeusza Mozarta cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem publiczności. Wesoła postać Papagena, słynna aria Królowej Nocy a także baśniowa atmosferze spektaklu sprawiają, że publiczność chętnie odwiedza teatry operowe.

Speaking Concert "Pasaż Ha(e)ndlowy"

Czym handlował Haendel? Co łączy Jerzego Fryderyka z Jimim Hendrixem? Czy muzyką można wzniecić pożar? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas koncertu poświęconego twórczości znakomitego kompozytora Jerzego Fryderyka Haendla.

Speaking Concert "Giuseppe w Kairze, czyli all inclusive"

Speaking Concerts poświęcony postaci, bez której nie sposób sobie wyobrazić świata opery... to Giuseppe Verdi! Nazwisko Verdi jeszcze dziś wypowiadane jest przez Włochów z dumą, a jego chór Va pensiero z opery Nabucco to wizytówka włoskiej śpiewności - czyli bel canta.

Koncert muzyki operetkowej " Wesoła Wdówka"

Hanna Glawary osiem dni po ślubie z dużo starszym bankierem zostaje wdową. Bardzo bogatą wdową. O jej spadek ubiega się wielu kandydatów. Te pieniądze potrzebne są rowniez księstwu na skraju bankructwa. Zatem ponowne zamążpójście Hanny staje się sprawą wagi państwowej. Zabawnym intrygom zdaje się nie być końca, na przeszkodzie staje jednak prawdziwe uczucie z przeszłości. A cała ta historia toczy się w rytmie walca i kankana.

Gala operetki i musicalu "kobiety są z Wenus, a mężczyźni z Marsa"

Niesamowity Koncert Operetkowy, czyli tryskająca humorem muzyczna opowieść o kobietach i mężczyznach. Historia każdego z nas, o uczuciach, związkach, konfliktach, a nade wszystko o tym, że punkt widzenia zależy od planety, na której wzrastamy, dojrzewamy i istniejemy, Oczywiste jest przecież to, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus i tylko czasami spotykają się na Ziemi.